Porota

Predstavujeme vám členky a členov tohtoročnej medzinárodnej poroty CE ZA AR 2025:

RETO GMÜR (CH)

Reto je angažovaný švajčiarsky architekt, ktorý prevádzkuje vlastnú prax v Bazileji. Veľkosť kancelárie je limitovaná dopytom po kvalite, ktorú sa snažia dosiahnuť. Zameriavajú sa na dizajn v zdravotníctve, ale pôsobí aj v oblasti verejných budov a bytového dizajnu, premien a kultúrneho dedičstva. Má skúsenosti ako účastník a člen poroty v rozličných architektonických súťažiach a presadzuje vysokú kvalitu architektúry v súťažiach. Od roku 2024 je členom výkonnej rady Architektonickej rady Európy.

SAMPPA LAPPALAINEN (FI)

Samppa je generálnym riaditeľom JKMM Architects, jednej z najväčších a najúspešnejších architektonických kancelárií vo Fínsku. Má kľúčovú úlohu pri spájaní rôznych záujmov developerov a investorov, avšak zároveň zabezpečuje vysokú kvalitu architektúry a vytváranie zmysluplných mestských častí. Svoju profesionálnu kariéru začal v roku 2005 založením vlastného ateliéru. Odvtedy pracoval vo viacerých oblastiach a projektoch, od luxusných súkromných domov a historických rekonštrukcií, až po udržateľné projekty a mestské projekty. Verejnosti vo Fínsku je známy ako moderátor v ocenenej televíznej relácii „Grand Designs Finland“.

HENRIETA MORAVČÍKOVÁ (SK)

Henrieta Moravčíková je profesorkou na Fakulte architektúry a dizajnu STU a vedúcou Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV. Venuje sa výskumu architektúry 20. a 21. storočia so zameraním na modernú architektúru a architektonické dedičstvo. Vedie slovenskú pracovnú skupinu DOCOMOMO a je členkou poradného výboru DOCOMOMO International. V rokoch 1996 až 2009 bola šéfredaktorkou časopisu ARCH o architektúre a inej kultúre. Dnes predsedá redakčnej rade časopisu Architektúra & Urbanizmus. Publikovala viacero monografií, stovky štúdií a kritík, pripravila niekoľko výstav a spolupracovala na kľúčových filmových dokumentoch o architektúre. Je nositeľkou niekoľkých národných a medzinárodných ocenení.

TILL REHWALDT (DE)

V roku 1990 úspešne absolvoval štúdium krajinárskej architektúry na TU Dresden (Technická univerzita v Drážďanoch) a ďalej na univerzite pracoval v pozícii odborného asistenta. Od roku 1993 sa venuje vlastným projektom a v tomto roku tiež založil vlastnú kanceláriu Rehwaldt Landchaftsarchitekten. V rokoch 2006 až 2008 hosťoval ako profesor na TU v Berlíne na Katedre plánovania a navrhovania konštrukcií. V roku 2009 získal Nemeckú cenu za krajinársku architektúru za projekt parku ULAP v Berlíne a od roku 2014 do 2022 zastával funkciu prezidenta Asociácie nemeckých krajinárskych architektov. Od roku 2017 pôsobí ako vedúci ateliéru navrhovania na Fakulte architektúry ČVUT v Prahe (2017-2019 ako hosťujúci profesor). V roku 2019 bol menovaný členom Nemeckej akadémie pre Krajinné plánovanie a rozvoj miest. Dnes je, okrem vedenia svojho ateliéru, členom rôznych poradných zborov pre design a odborným porotcom v súťažiach.

OLIVER SADOVSKÝ (SK)

Oliver Sadovský sa narodil v Bratislave a je absolventom Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ako architekt získal zahraničné pracovné skúsenosti v Amsterdame. Spolu s Matúšom Vallom založil v roku 2004 ateliér Vallo&Sadovsky Architects, s ktorým získali viaceré architektonické ocenenia, napríklad cenu CE ZA AR, Cenu Dušana Jurkoviča, či nomináciu na európsku cenu Mies van der Rohe za projekt Nádvorie v Trnave. Stojí za iniciatívou Mestské zásahy, ktorá od roku 2008 vygenerovala viac ako 900 projektov na vylepšenie verejného priestoru v 20 slovenských a českých mestách. Od roku 2018 stojí na čele ateliéru Sadovsky&Architects, ktorý tvorí takmer 20-členný kreatívny tím zameraný na projekty rôznej mierky, od interiérov cez rezidenčné projekty, komplexné renovácie, dočasné zásahy až po ambicióznu mestskú regeneráciu.

SILJA TILLNER (AT)

Architektka a urbanistka, ktorá s nadšením pracuje v oboch profesiách. Ťažiskom jej práce sú citlivé zásahy do historického kontextu, oživenie pamiatkovo chránených budov prostredníctvom využitia inovatívnych konceptov a energeticky efektívna rekonštrukcia. Odkedy sa podieľala na revitalizácii centra Los Angeles, so spektrom siahajúcim od renovácie a prestavby až po inovatívnu, neobyčajnú architektúru, sú plány rozvoja miest a revitalizácia existujúcich štvrtí s ekologickým zameraním pevnou súčasťou jej práce. Silja Tillner sa vždy zaujímala o interakciu medzi mestským plánovaním a architektúrou, o vzťah medzi budovami a ich okolím a o kontext architektúry v spojení s verejným priestorom a jej vplyv na ľudí. Udržateľnosť v zmysle ekologického urbanizmu a architektúry bola pre ňu od začiatku jej profesionálneho života determinujúcim leitmotívom. Téma šetrenia zdrojov určuje urbanistický kontext, krajinné plánovanie, infraštruktúru, mobilitu, energetickú koncepciu, odolný a flexibilný architektonický dizajn, ako aj redukovaný a inteligentný výber materiálov.

ZUZANA ZACHAROVÁ (SK)

Vyštudovala architektúru a urbanizmus na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity a od roku 2002 pôsobí v spoločnosti DF CREATIVE GROUP. Medzi jej najvýznamnejšie realizované projekty patrí rekonštrukcia budovy Design factory v Bratislave spolu s kolegami Martinom Paškom a Zoranom Michalčákom. Patrí jej výrazný podiel na príprave a realizácii študentskej súťaže na rekonštrukciu objektu Elektrárne Piešťany a participovala aj na realizácii obnovy. Projekt získal ocenenie Pamiatka roka 2014 a nomináciu na významné medzinárodné ocenenie Mies van der Rohe Award. V rokoch 2019 až 2021 viedla vertikálny ateliér „Dedičstvo pre rozvoj“ na FAD STU. Za projekt Jurkovičovej teplárne NKP získala viaceré významné ocenenia : Cena Dušana Jurkoviča 2022, Stavba roka 2020-21, Architecture MasterPrize Award 2022, BIGSEE Architecture Award 2022, nomináciu Mies van der Rohe Award 2024 a medzinárodnú cenu prof. Vladimíra Karfíka 2019 – 2021 za výtvarnú a racionálnu architektúru v Česku a na Slovensku.